Antoine De Saint -Exupéry

obrázek

Je brzy ráno 31. den. Červenec 1944 na Korsice. Borgo Airbase se probouzí a mechanici připravují svá letadla na dnešní misi. Nachází se zde 2/33 průzkumná skupina svobodných francouzských sil. Létají na starých ojetých letadlech Loockheed P-38 F-5A a B. Dnešní misí je fotografovat operace poblíž řeky Rhona ve Francii. Pilotem této mise je Antoine De-Saint Exupéry. Závěrečný breefing a poté předletová kontrola. Vše je nastaveno a je čas nastartovat motory. V 8:45 se odpoutává podvozek Exupéryho letounu z dráhy základny Borgo. Kolem 9:05 míjí východní pobřeží Francie. Kolem 10:00 je zachycen radarovou stanicí v Lyonu. Co se stane poté, není známo. Nejpravděpodobnější bylo, že ho německý stihač našel poblíž východního pobřeží, když se vracel zpět. Víme jen to, že byl očekáván zpět kolem 13:00. Žádná odpověď na rádiu. Operátoři se ho snažili kontaktovat až do časného odpoledne...

Třetí z pěti dětí ve staré rodině provinční šlechty, jeho otec vikomt, zemřel když byly Antoinovi čtyři roky. Neuspěl na závěrečných zkouškách na přípravné škole, poté studoval architekturu na École des Beaux-Arts. V roce 1921 byla zahájena vojenská služba u 2. pluku Chasseurs (lehká jízda); byl poslán do Štrasburku na výcvik pilotů. Následující rok získal pilotní průkaz a byl mu nabídnut post ve francouzském letectvu, ale rodina jeho snoubenky ho odradila a nastoupil na kancelářskou práci v Paříži. V době před pokročilými navigačními systémy byl průkopníkem řady mezinárodních leteckých poštovních tras v Evropě, Africe a Jižní Americe. První příběh napsal v roce 1926 a napsal řadu románů týkajících se letu a pilotů, které se dobře prodávaly. Na začátku druhé světové války létal pro Armeé de l'Air, ale poté, co se Francie vzdala, odešel do USA. Tam napsal dětský příběh Malý princ. V roce 1943 se vrátil do Evropy a účastnil se misí v Lockheed P-38 Lightning se Svobodnými francouzskými salami. Druhá mise, kterou letěl, skončila po poruše motoru další havárií. Byl uzemněn po dobu osmi měsíců a další letadlo dostal až po zásahu generála Eisenhowera.

Model

Rozhodl jsem se pro Academy 1/48 P-38 Lightning. Tento model je velmi podrobný a poskytuje mnoho příležitostí k volbě různých verzí. Pro svůj cíl - P-38 F-5B Antoine de Saint-Exupéry musím upravit nos, jako tomu bylo u průzkumného letounu. Použil jsem technickou dokumentaci k reprodukci nýtování na všech površích. Náběžné hrany byly vyplněny jako na skutečných letadlech, aby se zlepšila aerodynamika. Použil jsem pěknou fotoleptanou sadu od Eduarda. Stavba proběhla dobře. Na finální povrch jsem použil Alclad II. Laky Tyto barvy vytvářejí pěkný kovový povrch. Pro sériové a identifikační údaje letounu byla použita náhradní 1/48 čísla. Model je umístěn na podložce představující základnu Borgo na Korsice.

 

obrázek

Kalendář akcí

Video

O webu dopravaky.cz

Spolek DOPRAVÁKY.CZ je zájmovou, dobrovolnou, sportovní a nepolitickou organizací slučující zájemce, příznivce a modeláře dopravních, transportních a dalších civilních letadel různých výrobců i doby vzniku.

Zjistit více